Badanie/wykonanie usługi w zakresie inteligentnego ciepłego parapetu z kamienia do zastosowania w budownictwie, szczególnie w domach pasywnych energooszczędnych.

Kierownik/kontakt

Sławomir Pochwała – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program - źródło finansowania

Zlecenie bezpośrednie z przemysłu

Opis

Praca badawcza polegała na przeprowadzeniu serii badań nowego produktu jakim był inteligentny „ciepły parapet” zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczenia. Pomiarów temperatury oraz wilgotności dokonano za pomocą miernika środowiskowego ELSEC 765 C. Zrealizowano badania termowizyjne, mające na celu udowodnienie równego rozkładu temperatury na powierzchni parapetu oraz możliwości grzewczych tego elementu wyposażenia domu. Ponadto przeprowadzono badania z wykorzystaniem systemu Retrotec do przeprowadzania testów szczelności obiektów, w celu zasymulowania zwiększonej różnicy ciśnień w obiekcie o 20Pa. Przeprowadzono również pomiar zużycia ilość energii pobieranej podczas ogrzewania parapetu i czasu jego stygnięcia w różnych warunkach. Po dokonaniu wszelkich pomiarów, sporządzono ich analizę w postaci raportu. 

Realizatorzy

Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich w Politechnice Opolskiej