Warsztaty pod znakiem Fraunhofera

 

Choć oficjalne otwarcie Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) zaplanowane jest dopiero na wrzesień – Politechnika Opolska zrealizowała kolejne już (po uzyskaniu 5-milionowego grantu badawczego w motoryzacji) przedsięwzięcie związane z projektem. Były to międzynarodowe warsztaty Workshop for aviation technologies, w których wzięli udział naukowcy i przedstawiciele przemysłu, tym razem lotniczego.

Uczestników spotkania powitał gospodarz rektor prof. Marek Tukiendorf. Technologie związane z lotnictwem to duże wyzwanie – powiedział – wierzę, że mamy wspólnie wiele do zrobienia! Towarzyszyła mu przyszła dyrektor Centrum dr hab. inż. Anna Król, prof. PO, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego.

Obok Politechniki Opolskiej warsztaty zorganizował Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, który goście zwiedzili pierwszego dnia obrad, Urząd Miasta Opola, Tauron Dystrybucja oraz Klaster MERGEurope przy Politechnice w Chemnitz. Naukowiec z tej ostatniej – prof. Lothar Kroll to „ojciec” technologii lekkich, szef instytutu Lightweight Technologies. Jego głos na konferencji, która dotyczyła ,,odchudzenia” materiałów konstrukcyjnych stosowanych w lotnictwie był więc bardzo znaczący.

Wśród prelegentów znalazł się także prof. Axel Herrmann, szef  Centrum Kompozytów Airbus – potentata branży samolotowej, który od lat korzysta z rozwiązań powstających w Chemnitz i który jest otwarty na wdrożenie kolejnych, być może opracowanych już w Opolu, innowacji.

Z niemieckimi partnerami swoimi doświadczeniami podzielili się naukowcy z Polski, w tym rektorzy prof. Arkadiusz Mężyk z Politechniki Śląskiej, prof. Tomasz Łodygowski z Politechniki Poznańskiej i prof. Lech Dzienis z Politechniki Białostockiej. W dyskusji nie zabrakło głosu przedstawicieli beneficjentów badań naukowych, czyli przemysłu, reprezentowanego, między innymi, przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, General Electric Company, czy opolski Explomet. Swoje uwagi zgłosił także Instytut Lotnictwa i Instytut Technicznych Wojsk Lotniczych.

Tuż obok auli, w której naukowcy i przedsiębiorcy dyskutowali o przyszłości techniki lotnictwa, maturzyści rekrutowali się na najnowszy kierunek oferowany przez politechnikę – lotnictwo i kosmonautykę. Być może to właśnie oni w przyszłości będą wdrażać osiągnięcia powstającego w Opolu oddziału Instytutu Fraunhofera.