Przedstawiciele Airbusa w FCP

LuFo 2018 11 23 3267 640x360

 

W piątek (23.11.2018r) związani z przemysłem lotniczym naukowcy i przedsiębiorcy z Polski oraz Niemiec dyskutowali o możliwości współpracy, dla której istnieje nowe, dogodne narzędzie: niemiecki program badawczy dla lotnictwa LuFo (Luftfahrtforschungsprogramm).

Platformą rozmów były – drugie już, po lipcowych – międzynarodowe warsztaty Workshop for aviation technologies, których organizatorem był Park Naukowo – Technologiczny, Urząd Miasta Opola, Klaster MERGEurope przy Politechnice w Chemnitz oraz FPC ALighT, czyli Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich przy Politechnice Opolskiej.

– Naszemu spotkaniu przyświecają dwa cele – powiedział prof. Lothar Kroll, szef instytutu Lightweight Technologies politechniki w Chemnitz, któremu za wkład w rozwój polsko-niemieckiej współpracy akademickiej opolanie przyznali 11 listopada tytuł Honorowego Obywatela Miasta Opola – Pierwszy to rozeznanie w polskich technologiach, które mogą być włączone w projekty z partnerami niemieckimi, w tym z Airbusem, drugi to omówienie możliwości ustanowienia programu LuFo – Polska. W ramach tego programu istnieje już kooperacja niemieckiego ministerstwa gospodarki z partnerami z Austrii, Francji i Szwecji. Chciałbym więc, aby również ze stroną polską udało się zsynchronizować programy lotnicze obu rządów i rozwijać nowe technologie.

W warsztatach wziął udział, między innymi, prof. Axel Herrmann – szef Centrum Kompozytów Airbus – potentata branży samolotowej, który od lat korzysta z rozwiązań powstających w Chemnitz, oraz przedstawiciele państwowych instytutów: Niemieckiej Agencji Kosmicznej i polskiego Instytutu Lotnictwa.

Uczestników spotkania przywitała konsul Niemiec Birgit Fisel-Rösle, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf. W drugiej części spotkania do gości dołączył wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

– Przedstawiciele Airbusa oczekują od nas wypracowania nowych rozwiązań służących projektowaniu i konstruowaniu samolotów, zwłaszcza w obszarze zastosowania lekkich materiałów – mówi dyrektor FPC ALighT dr hab. inż. Anna Król, prof. PO – Nie jest to droga ani łatwa, ani krótka, ale spotykamy się po to by ustalać kolejne kroki współpracy, szczegółowo określać tematykę i szukać źródeł finansowania wspólnych poczynań. Na ostatnim spotkaniu zostały nakreślone dwa obszary, w których firma Airbus poszukuje naukowych partnerów, a są to: optymalizacja i symulacje wzmocnień kadłubów samolotów oraz druk 3D kompozytów.